Kodėl svarbu valyti tarpdančius?

Tarpdančių valymas yra itin svarbus tiems, kurie nori išlaikyti sveikus dantis ir estetišką šypseną. Tarpdančių reguliariai nevalant, juose kaupiasi maisto likučiai, susidaro  puiki terpė apnašoms formuotis  ir mikroorganizmams daugintis. Dėl terpdančių nepriežiūros gali vystosi ėduonis, dantenų uždegimas,susidaro dantų akmenys , atsiranda periodonto ligų rizika.

Klausiančius, kaip dažnai reikėtų valyti tarpdančius, galime patikinti, kad tai reikia daryti kasdien. Tarpdančių valymas turi tapti tokiu pat kasdieniu įpročiu kaip ir dantų valymas.

Priklausomai nuo tarpdančių dydžio, juos galima valyti dantų siūlu arba specialiu, tarpdančių valymui skirtu, šepetėliu. Dantų siūlas yra universali, visiems tinkama naudoti priemonė. Tarpdančių šepetėlį būtina naudoti turint dantų implantų ir esant didesniems tarpams tarp dantų, tačiau, pasirinkus tinkamą dydį, jis -nepakeičiama dantų priežiūros priemonė visiems. Įprastai profesionalios burnos higienos metu yra išmatuojami tarpdančiai ir parenkami tinkamo dydžio šepetėliai bei  kitos burnos priežiūros priemonės.

Kokį dantų siūlą pasirinkti?

 

Tai – vienas dažniausiai kylančių klausimų tiems, kurie nusprendžia kasdienio dantų valymo rutiną papildyti tarpdančių valymu naudojant siūlą. Taigi, jį galima rinktis vaškuotą arba įprastą, išsipučiantį arba ne , su laikikliu ar be jo , taip pat dar yra gaminamos ir dantų juostelės( dental tape)

Kuo jie skiriasi? Pagrindinis šiuos dantų siūlų tipus skiriantis faktorius tėra patogumas – vaškuotas siūlas paprasčiau slysta dantų paviršiumi, todėl išvalyti tarpdančius galima greičiau, patogiau. Tačiau valymas įprastu, nevaškuotu siūlu , o dar labiau išsipučiančiu, yra kokybiškesnis, nes jais užkabinama ir pašalinama daugiau apnašo iš tarpdančių. Dantų juostelė dažniausiai praslysta dantų paviršiumi ir pašalina tik didžiausius maisto likučius, palikdama daugumą apnašo.

Tiems, kurie nemėgsta valyti tarpdančių sukdami siūlą ant pirštų, siūloma naudoti dantų siūlą su laikikliu. Juo paprasčiau pasiekti toliau esančius dantis. Visgi, savo efektyvumu jie nusileidžia vyniojamiems ant pirštų siūlams, be to, jais lengva pažeisti dantenas.
Žmonėms, kurie nešioja dantų breketus ar turi tiltų, tinkamą burnos higieną padeda išlaikyti vadinamieji superflosai. Tai siūlai, kurie sudaryti iš trijų dalių – standaus, korėto ir įprasto siūlo. Tokia siūlo struktūros kombinacija padeda pasiekti tas burnos ertmės vietas, kurių kone neįmanoma išvalyti naudojant paprastą dantų siūlą.

Ką svarbu žinoti apie dantų šepetėlį?

 

Renkantis dantų šepetėlį, reikėtų atsižvelgti į jo:

• Šerelius
Patartina rinktis dantų šepetėlį minkštais ar labai minkštais šereliais. Tokiais šereliais netraumuosite dantenų, o valydami kartu jas ir masažuosite, aktyvinsite kraujotaką. Kieti dantų šepetėlio šereliai skirti valyti dantų plokšteles. Tuo tarpu šepetėlio šerelių forma, ar iškarpymas neturi didelės įtakos dantų higienos kokybei.

• Šepetėlio galvutę
Svarbu pasirūpinti dantų šepetėliu, kurio galvutės dydis būtų optimalus – nei per didelis, nei per maža. Tiesa, naudodami mūsų rekomenduojamą vieno danties šepetėlį su itin maža galvute pasieksite sunkiai prieinamas burnos ertmės vietas, kuriose dažniausiai ir kaupiasi apnašas ir pasieksite tobulą švaros pojutį.

• Šepetėlio kotą
Plati dantų šepetėlių įvairovė leidžia pasirinkti geriausiai Jūsų lūkesčius atitinkantį variantą: nuo įprastų iki specialiai išformuotų, mažoms vaikų rankytėms ar specialių poreikių turintiems žmonėms pritaikytų ,šepetėlių. Be to, besirūpinantys produktų draugiškumu aplinkai, gali rinktis ekologiškus, greitai suyrančius dantų šepetėlius.
Itin svarbu pažymėti, kad dantų šepetėliai turi būti reguliariai keičiami. Šepetėlį rekomenduojama keisti kas 3mėn, susidėvejus jo šereliams, persirgus infekcinėmis ligomos bei po priofesionaliosios burnos higienos. Tik taip galite užtikrinti kokybišką dantų higieną!

Kokią dantų pastą rinktis?

 

Neretai pažvelgus į siūlomų dantų pastų įvairovę, gali susisukti galva! Kaip žinoti, kuri iš jų jums tiktų geriausiai?
Dėmesį reikėtų atkreipti į individualią kiekvieno asmens situaciją, poreikius, bei skonį.
Pastas galima skirstyti į kelias grupes:
-higienines – pastas, kurių sudėtyje nėra veikliųjų ar gydomųjų medžiagų (be fluoridų), skirtos alergiškiems, neturintiems dantų ir nešiojantiems protezus
-profilaktines – pastos, kurių sudėtyje yra veikliųjų medžiagų (fluoridų), saugančių nuo ėduonies, dantų jautrumo, akmenų susidarymo.
-gydomąsias – pastos, kurių sudėtyje yra antibakterinių medžiagų, jos skiriamos naudoti trumpą laiką ir dažniausiai būna su chlorheksidinu.
Į ką verta atkreipti dėmesį, renkantis dantų pastą? Norintiems profilaktinį poveikį nuo karieso turinčios dantų pastos, reikėtų žinoti fluoridų kiekį joje. Patartina rinktis tas, kuriose yra 1450ppm fluoridų arba daugiau, o vaikams 500 -1000 ppm .Siekiantiems apsisaugoti nuo periodonto ligų, rekomenduotina rinktis dantų pastą, kuri savo sudėtyje turi chlorheksidino, vaistažolių ar kitų antibakterinių, priešudegiminių medžiagų. Jautrių dantų savininkams svarbu užtikrinti, kad jų naudojama dantų pasta turėtų kalio citrato ,alavo fluorido ar stroncio chlorido junginių. Be to, nerekomenduotina naudoti šiurkščių, daug abrazyvo turinčių, dantų pastų, kurios braižo dantų ir restauracijų paviršių .
Dantų pastos kaina nebūtinai tiesiogiai siejasi su jos kokybe ir efektyvumu. Dantų pasta tėra pagalbinė priemonė dantų valymo procese. Jos naudojimas savaime neužtikrina geros burnos higienos – kokybišką dantų valymą, naudojantis dantų ir tarpdančių šepetėliu ar siūlu, turėsite užtikrinti Jūs. Geriausiai patarti, kokia dantų pasta Jums būtų tinkamiausia, gali Jūsų burnos higienistė/as ar gydytojas/a odontologas/ė.