Dantų šaknų kanalų gydymas
Registruokitės vizitui:
Šis gydymas yra reikalingas tuomet, kai danties minkštajame audinyje pulpoje išsivysto uždegimas ar infekcija. Juos gali sukelti negydomas gilus ėduonis, įtrūkimai ar įskilimai, dantų traumos, nekokybiškas ankstesnis dantų gydymas ir pan.
Kada reikalingas endodontinis gydymas?
Endodontinis, kitaip – šaknų kanalų gydymas reikalingas, kai yra pažeidžiamas dantyje esantis nervas. Taip gali nutikti dėl laiku negydyto ėduonies ar patirtos danties traumos.
Jaučiant tokius simptomus, kaip aštrų danties skausmą nuo terminių dirgiklių, skausmą sukandant ar patinimą prie danties, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją odontologą – endodontologą.
Kodėl verta kreiptis į gyd. endodontologą klinikoje Madentis?
Klinikoje endodontologijos gydymas atliekamas naudojant mikroskopą bei šiuolaikines technologijos, siekiant užtikrinti nepriekaištingą gydymo kokybę. Gydytojai itin rūpinasi kiekvieno paciento sveikata ir jaučiamais simptomais, stengiasi kuo greičiau suteikti pagalbą ir užikrinti procedūros kokybę, kad pacientui būtų suteiktas aukščiausio lygio gydymas.
Kodėl svarbu, kad dantų šaknų kanalų gydymas būtų pradėtas laiku?
Laiku nepradėjus šaknų kanalų gydymo, infekcija esanti šaknų kanaluose plinta toliau, taip patekdama į už danties esančius audinius. Dėl šios priežasties gali atsirasti tinimai veido srityje, išsivystyti stiprus skausmas bei susiformuoti pūliniai. Taip pat laiku nepradėjus danties gydymo, dėl stipraus danties pažeidimo gali būti nebeįmanoma išsaugoti danties ir gali prireikti danties šalinimo.
Mūsų pacientų atsiliepimai:
Žinodami dantų ir jų kanalų anatomiją, galime lengviau suprasti jų skausmo priežastis bei endodontinio gydymo poreikį.
Gydytoja endodontologė Monika paaiškina situacijos sudėtingumą bei tokio gydymo svarbą. Infekcijai kanale negyjant, ilgainiui aplink šaknies viršūnę gali pradėti tirpti kaulas.
Ten gali susiformuoti cista, o negydant, kaulo tirpimas gali pasiekti ir kitas anatomines sritis (apatinio žandikaulio nervo kanalą ar viršutinio žandikaulio sinusą). Antruoju atveju atsiranda vienos pusės sinusitas.
Dažniausiai tokios infekcijos būna lėtinės ir paūmėja organizmui nusilpus. Apie tai įspėja staiga atsiradęs danties skausmas, iškėlimas ar pūliavimas ir netgi veido patinimas. Tokiais atvejais gali būti reikalingas ir chirurginis gydymas.
Šiuolaikinės technologijos, tokios kaip mikroskopas padeda pastebėti plika akimi nematomas problemas (užakusius ir labai siaurus kanalus) ir saugoti danties audinį.
Rūpinkitės savo sveikata bei gera savijauta, o pajutę danties skausmą, kuo greičiau kreipkitės į specialistus.
Dėl kokių priežasčių dantų šaknų nervo uždegimas?
Danties nervo uždegimo dažniausia priežastis yra gilus danties ėduonis. Ėduonis dažniausiai atsiranda sunkiai išvalomose vietose, tarpdančiuose. Laiku negydant ėduonies jis gilėja, kol bakterijos pasiekia danties viduje esantį nervą ir sukelia jo uždegimą.
Net užplombavus gilų danties ėduonį ir mechaniškai neatsivėrus danties nervui ateityje yra rizika, kad reikės šaknų kanalų gydymo, nes bakterijos ar jų toksinai jau paveikė danties nervą ir ar jis sugebės atsistatyti pašalinus dirgiklį pamatome tik po kurio laiko. Didesnė nervo uždegimo rizika yra dantims, kurie patyrė daug odontologinių procedūrų: plombavimų, šlifavimų. Tokiu atveju nervą dirgina mechaniniai veiksniai, naudojamos cheminės medžiagos.
Kita priežastis dėl kurios gali atsirasti danties nervo uždegimas – danties audinių įskilimai. Jų priežasčių gali būti daug, ne visada pavyksti atrasti vienintelę priežastį sukėlusią danties įskilimą. Pagrindinės priežastys: amžius (su amžiumi įskilimų daugėja), didelės plombos, plonos likusios danties vainiko sienelės, ypatingai kieto maisto valgymas (kieti saldainiai, ledo kubeliai, kieta duona ir kt.) parafunkcijos kaip dantų griežimas, netekti dantys, dėl kurių trūkumo gretimi dantys gauna didesnį kramtymo krūvį, netaisyklingas sąkandis.
Retesnė priežastis, dėl kurios prasideda danties nervo uždegimas – dantų traumos. Nusiskėlus dantį arti nervo ar patyrus traumą, kuomet dantis pakeičia savo vietą ar pradeda judėti gali būti pažeista danties kraujotaka ir prasidėti nervo uždegimas.
Kodėl svarbus mikroskopas ir specializuotas gydymas?
Gydymo metu naudojant mikroskopą gydytojas gali matyti iki 25 kartų didesnį vaizdą. Endodontinio gydymo metu tai svarbu tiek diagnozuojant, tiek atliekant šaknų kanalų gydymą. Mikroskopas naudojamas kartu su ultragarsiniais instrumentais, smulkiais endodontiniais instrumentais leidžia atrasti smulkius, papildomus kanalus, pašalinti kaiščius, atsidalijusius instrumentus iš šaknų kanalų, diagnozuoti ir gydyti šaknų kanalų perforacijas, šalinti iš šaknų kanalų kietą užpildo medžiagą. Svarbu, kad matant mikroskopines struktūras ir naudojant smulkius instrumentus galima maksimaliai išsaugoti danties struktūrą, taip sumažinant danties lūžio, skilimo riziką.
Kada/kodėl dantų šaknų kanalų gydymas būna neefektyvus ir kokios to pasekmės?
Šaknų kanalų gydymas gali būti nesėkmingas, kuomet nepakankamai, netinkamu ilgiu išvalyti kanalai, rasti ir gydyti ne visi šaknų kanalai, nekokybiškai užplombuoti kanalai, nesilaikyta infekcijos kontrolės, dezinfekcijos protokolo, buvęs nesandarus danties vainiko užpildas. Dėl šių priežasčių šaknų kanaluose likusios bakterijos gali sukelti danties skausmą, pūliavimą, kaulo tirpimą apie danties šaknis.
Tačiau pasitaiko, kai ir kokybiškai atliktas šaknų kanalų gydymas yra neefektyvus. Pagal klinikinius tyrimus šaknų kanalų gydymo sėkmė vidutiniškai siekia 80-98%. Geriausia sėkmė kai gydomas nervo uždegimas. Mažesnė sėkmė, kai kanaluose gyvo nervo nebėra, vietoje jo – bakterijos. Pagrindinė nesekmės priežastis yra infekcija, kuri liko po gydymo ar buvo atspari gydymui. Bakterijos šaknų kanaluose formuoja vadinamus biofilmus, kurie prisitvirtina prie šaknų sienelių, patenka į šaknų kanalų anatomines nišas. Endodontinio gydymo metu naudojami instrumentai ir dezinfektantai nepasiekia visų kanalų nišų. Pašalinus nepakankamą bakterijų kiekį infekcija apie dantų šaknis gali išlikti, nesugyti.
Labai svarbu kaip danties vainikas buvo užplombuotas ir atstatytas po kanalų gydymo. Jeigu kanalų gydymas buvo kokybiškas, tačiau danties vainiko plomba, “stogas” pralaidus, bakterijos iš burnos turėjo kelią į šaknų kanalus ir infekcija gali būti pakartotinė, dėl iš naujo patekusių bakterijų.
Neinfekcinės priežastys, kada atlikus kanalų gydymą nematome gijimo yra: cistos, reakcija į svetimkūnį, gijimas per jungiamajį audinį nesiformuojant kaului, danties skilimas.
Ilgą laiką žmogus gali nejausti, kad endodontinis gydymas buvo nesėkmingas. Atlikus danties šaknų rentgeno nuotrauką matytume apie danties šaknies viršūne ištirpusį kaulą, kuris po gydymo neatsistato. Nusilpus imunitetui, peršalus, kartais savaime gali pradėti jaustis danties skausmas, maudimas, pūliavimas, patinimas. Tokiu atveju kaulas apie dantį pats nesugis. Jeigu įvertiname, kad endodontinio gydymo metu padarėme viską, kas techniškai įmanoma ir danties vainiko “stogas” buvo sandarus tokio danties šalininti nereikia. Daugiausia anatominių nišų, kuriuose slepiasi bakterijos yra šaknies viršūnėje. Galima procedūra tokiam dančiui išgydyti yra chirurginiu būdu pašalinti infekuotą šaknies dalį, kas yra ape 3mm šaknies viršūnės. Jeigu šaknų kanalų pergydymas ar šaknies viršūnės rezekcija negalima, dėl anatominių ypatumų, per silpno danties vainiko, tuomet galimas tik danties šalinimas.
Kaip išvengti dantų šaknų kanalų gydymo?
Rekomenduojama reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą, kad danties ėduonis būtų diagnuozuotas kuo anksčiau, dar nepriartėjęs prie danties nervo. Rekomenduojama kas metus atlikti “kandimo” rentgeno nuotraukas, kurios parodo dar negilų tarpdančių ir pasislėpusį ėduonį, kuris burnoje dar nematomas.
Laiku gydyti bruksizmą, atstatyti prarastus dantis, gydyti netaisyklingą sąkandį, taisyklingai atstatyti stipriai pažeistus dantis, kad sumažinti danties įskilimo riziką.
Kontaktinio sporto metu devėti apsaugines kapas, važinėjant dviračiu, paspirtuku devėti šalmą, kad sumažinti galvos ir dantų traumų riziką.
Kodėl verta gydyti dantų šaknų kanalus, o ne rauti dantį ir implantuoti?
Esant nervo uždegimui, danties šaknų kanalų gydymo sėkmė siekia iki 98%, esant viršūniniam periodontitui 80-90%. Danties šaknų kanalų gydymo procedūra yra nuspėjama, neskausminga, trunkanti 1-3 vizitus. Danties prognozė, tai yra kiek metų jis gali tarnauti priklauso ne tik nuo šaknų kanalų gydymo, bet ir nuo danties vainiko būklės, audinių aplink dantį būklės. Esant palankioms sąlygoms danties prognozė yra gera. Atsiradus komplikacijoms dažnai jos yra santykinai nesunkiai pataisomos: kariesas, protezinės komplikacijos, endodontinio gydymo komplikacijoms, gali būti taikoma šaknies viršūnės rezekcija. Skirtumas su implantais, kad implantų komplikacijos dažnai sprendžiamos sunkiau. Jeigu žmogus neteko danties dėl kraštinio periodontito tiprstant kaului, yra bloga burnos higiena, žmogus daug rūko – implantų komplikacijų rizika didėja. Šiai dienai nėra aiškių protokolų kaip turėtų būti išgydomas kaulo tirpimas apie danties implantą, vadinamas periimplantitu.
Nuosavas dantis turi propriorecepciją – žmogus jaučia kandimo jėgą, jaučia patekus smėlio kruopeliai tarp dantų ir jo raumenys atsipalaiduoja ir nebekanda. Turint vieną implantą skirtumo žmogus tikriausiai nejaustų, tačiau kuo daugiau implantų, tuo didesnis gali būti jaučiamas skirtumas. Pagal tyrimus geriausia sekmė kuomet restauruojamas vienas implantas, kuo protezas sudėtingesnis (tiltas, užsukami dideli protezai ant implantų), tuo komplikacijų dažnis didėja, jų sprendimas darosi sudėtingesnis.
Ypatingai priekinių dantų estetika priklauso ne tik nuo danties, bet ir nuo gražaus, sveiko dantenų kontūro. Išsaugotas dantis aplink save palaiko kaulą, kas išlaiko dantenų formą, netekus priekinio danties sunku visiškai natūraliai atkurti dantenų vaizdą prie danties implanto.
Tiek endodontinis gydymas, tiek danties implantas yra geri gydymo būdai, tačiau danties implantas turėtų būti dedamas, kai danties išsaugoti nebeįmanoma. Danties išsaugojimas 5-10 metų yra naudingas, išsaugomas kaulas, danties implantacija ir jos komplikacijos atidedamos į vėlesnį gyvenimo etapą.
Endodontija (dantų šaknų kanalų gydymas)
Paslauga | Kaina, € |
Gyd. endontologo konsultacija | 39 |
Diagnostika naudojant mikroskopą | 49 |
Skubi endodontinė pagalba | 59 |
Vienakanalio danties kanalo valymas ir plombavimas | 149 |
Dvikanalio danties kanalų valymas ir plombavimas | 239 |
Krūminio danties kanalų valymas ir plombavimas | 349-419 |
Vienakanalio danties kanalo pergydymas | 169 |
Dvikanalio danties kanalų pergydymas | 259 |
Krūminio danties kanalų pergydymas | 369-439 |
Kalcio hidroksido keitimas 1 kanalas | 29 |
Perforacijos diagnostika ir gydymas | 69-99 |
Lūžgalio( kaiščio) šalinimas iš danties kanalo | 99-139 |
Paviršinė gilioji pulptomija | 149 |
Vienkartinės priemonės | 8 |
Nuskausminimas | 8 |
Rentgenograma | 8 |
Koferdamo sistema | 8 |
D.U.K.
Prieš kiek laiko užsiregistruoti?
Užsiregistruoti pas odontologą reikėtų vos pajutus skausmą ar kitus diskomfortą sukeliančius simptomus. Jei skausmas stiprus,skambinkite nedelsiant, rasime laiko tą pačią dieną. Profilaktiniams patikrinimams ir burnos higienai užsiregistruokite 1 – 2 kartus per metus jums patogiu laiku.
Nuo ko priklauso kaina?
Gydymo kainą nurodome įvertinę dantų būklę. Visada iš anksto aptariame gydymo bei priemonių alternatyvas, todėl pacientas gali apsispręsti ir pasirinkti.
Ar suteikiate darbams garantiją?
Klinikoje dirbantys odontologai kvalifikuoti ir kompetentingi, todėl labai rūpinasi, kad paciento savijauta po dantų gydymo būtų kuo geresnė. Darbams suteikiama garantija.
Ar patogu atvykti iki klinikos ir pasistatyti automobilį?
Vykstant vizito nesinori jaudintis dėl automobilio statymo vietos ar kelionės iki odontologijos kabineto. Atvykti į kliniką patogu automobiliu ar visuomeniniu transportu, o vietą automobiliui rasite šalia klinikos esančioje žalioje parkavimo zonoje.